FO! facebook

O nás

Factorial! Orchestra je big band z Hradce Králové, který se vymyká všem zvyklostem tohoto stylu. Pod vedením kapelníka, aranžéra a trombonisty Zdeňka Boreckého je playlist složen téměř výhradně z originálních aranží známých skladeb převedených do funku, popu nebo moderního jazzu. Kapela je jedinečná nejen svým repertoárem, ale i vizuálně. Oproti tradičnímu bigbandovému postavení, s dechovými nástroji ve vyrovnaných řadách v popředí, dominuje ve Factorial! Orchestra rytmická sekce obklopená stojícími dechaři, což je plně v souladu s druhem muziky, kterou lze na jeho koncertech slyšet.

aktuální repertoár ZDE


Big band je složen z mladých amatérských i profesionálních muzikantů z Východních Čech s věkovým průměrem 24 let. V roce 2015 byla vydána první studiová nahrávka 2015! [čti 2015 faktoriál], o rok později tématické EP Vánoční nadělení. Factorial! Orchestra je pevnou součástí královéhradecké klubové i festivalové scény, vystupuje také na  městských akcích po celých Východních Čechách, občas zavítá do Prahy, či jiných koutů regionu středoevropského. Sólovými zpěváky jsou Martin Růža, Zdeňka Borecká a Bára Profousová, jako host často zpívá také Kuba Kubín.


Proč název Factorial? 

Tento název vymyslel bývalý pianista Factorial! Orchestra Jaroslav Mlejnek, matematik a fyzik. Pomocí faktorialu lze vypočítat počet všech možných variant uspořádání daných prvků. V naší kapele to tedy znamená vyjádření kombinací všech hudebníků, kteří mohou hrát, všech žánrů, kterých se při hře můžeme dotknout nebo všech písní, které lze zahrát. 


Historie 

Počátky vzniku Factorial! Orchestra sahají do druhé poloviny roku 2008. Část hudebníků z holické jazzové kapely JG Dix se tehdy rozhodla nacvičit jazzové úpravy koled. Vzniklo tak hudební uskupení s názvem Vánoční rej synkop. Ke spolupráci byl přizván Svatomartinský sbor.

 

Na počátku roku 2009 se na základě Vánočního reje synkop zformoval plně obsazený big band, který dostal název Factorial! Orchestra. Přestože základ tohoto tělesa tvořili hudebníci z nejbližšího okolí, byli ke spolupráci přizváni i muzikanti ze vzdálenějších měst. Prvním uměleckým vedoucím až do prosince 2013 byl Jiří Havránek. Všechna čest!

Prvním veřejným vystoupením kapely byl koncert v rámci Dnů Holicka, kde orchestr představil písně od Josepha Zawinula, Maynarda Fergussona, Carlose Santany, ale i Chucka Berryho. Dalšími místy, kde jste mohli slyšet Factorial! Orchestra, byly pardubické a královéhradecké hudební kluby, například Žlutý Pes nebo AC klub.

Kapela umělecky rostla a pravidelně vystupovala v Hradci Králové, Pardubicích a jejich okolí. Značný zájem byl také o vánoční vystoupení Factorial! Orchestra, jehož verze pro školy ve formě výchovného koncertu slavila u mládeže nečekaný úspěch.

S počátkem roku 2014 přebral kapelnické otěže trombonista, bubeník a skladatel Zdeněk Borecký, který nás vede dodnes.

Nejvznešenější historické prostory, kde jsme hráli, byly senátní Valdštejnské zahrady. Nejvznešenější historicko-jazzové prostory, kde jsme hráli, byl slavný pražský jazzový klub Reduta. Párkrát jsme koncertovali také v Polsku a účastnili jsme se také několika soutěží jazzových kapel v České Kamenici, či v Jelenie Góře, kde jsme vždy podali kvalitní a oceňovaný výkon. Kromě toho nás můžete velmi často slyšet v Hradci Králové a jeho širokém okolí. Za kuriózní zážitek lze považovat příjezd policejních jednotek na koncert Factorial! Orchestra v rámci festivalu Open Dwoor, kde kapela při koncertu překročila povolenou mez hlučnosti.


nahoru